Tak toto ma ani vo sne nenapadlo: opäť eurofondy

Autor: Robert Redhammer | 8.8.2017 o 18:08 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  9503x

Tak to ma ani vo sne nenapadlo, že by niekto mohol spochybňovať list rektorov upozorňujúci rezortne zodpovedného ministra na vážne problémy s hodnotením projektov dlhodobého strategického výskumu.

Nenapadlo ma, že miesto zachraňovania eurofondov pre Slovensko bude niekto konšpirovať o "iniciátorovi", či autorovi listu... Čo sú to za úvahy? List je predsa podpísaný plnými menami, za ním si stojíme a dali sme k tomu aj jasné vyhlásenie pre médiá.

Koalične nezhody? Čo to má spoločné s odbornosťou hodnotenia projektov a napĺňaním cieľov operačného programu? ‎Listom sme sa predsa obrátili na príslušného rezortného ministra. Ten má všetky potrebné karty v ruke na opravu. Má celý úrad. Dokonca dva.

Opakujeme, ak sa urýchlene neopraví hodnotenie projektov vypracovaných a predložených na výzvu Dlhodobý strategický výskum (v oblastiach špecializácie podľa vedecko-výskumných kapacít), Slovensko s vysokou pravdepodobnosťou príde o možno aj miliardu eur.

Momentálne najvyššou prioritou musí byť záchrana eurofondov. Teda korektná a vysoko odborná práca. Je to aj otázka reputácie Slovenska a zodpovednosti voči občanom.

V prvom rade treba urýchlene zaistiť, aby aspoň jedna z dvoch ohrozených výziev na výskum bola vyhodnotená korektne a začalo sa cez ňu čerpať. Na opätovné vyhlasovanie už vyhlásenej a uzavretej výzvy niet času zvlášť, ak hrozí, že predchádzajúca výzva (Podnikové výskumno-vývojové centrá) nebude preplatená Európskou komisiou, lebo asi nie je vyhodnotená a zazmluvnená správne. Preto aspoň druhá musí byť vyhodnotená správne, v zmysle operačného programu dohodnutého s Európskou komisiou. Inak Slovensko nielenže príde o preplatenie výdavkov týchto projektov, ale zároveň nenaplní záväzný finančný rámec čerpania ku koncu budúceho roka a príde o veľa, veľmi veľa peňazí.

A to by, veru, veľmi pro-Slovenské nebolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?