Tak toto ma ani vo sne nenapadlo: opäť eurofondy

Autor: Robert Redhammer | 8.8.2017 o 18:08 | Karma článku: 11,13 | Prečítané:  9212x

Tak to ma ani vo sne nenapadlo, že by niekto mohol spochybňovať list rektorov upozorňujúci rezortne zodpovedného ministra na vážne problémy s hodnotením projektov dlhodobého strategického výskumu.

Nenapadlo ma, že miesto zachraňovania eurofondov pre Slovensko bude niekto konšpirovať o "iniciátorovi", či autorovi listu... Čo sú to za úvahy? List je predsa podpísaný plnými menami, za ním si stojíme a dali sme k tomu aj jasné vyhlásenie pre médiá.

Koalične nezhody? Čo to má spoločné s odbornosťou hodnotenia projektov a napĺňaním cieľov operačného programu? ‎Listom sme sa predsa obrátili na príslušného rezortného ministra. Ten má všetky potrebné karty v ruke na opravu. Má celý úrad. Dokonca dva.

Opakujeme, ak sa urýchlene neopraví hodnotenie projektov vypracovaných a predložených na výzvu Dlhodobý strategický výskum (v oblastiach špecializácie podľa vedecko-výskumných kapacít), Slovensko s vysokou pravdepodobnosťou príde o možno aj miliardu eur.

Momentálne najvyššou prioritou musí byť záchrana eurofondov. Teda korektná a vysoko odborná práca. Je to aj otázka reputácie Slovenska a zodpovednosti voči občanom.

V prvom rade treba urýchlene zaistiť, aby aspoň jedna z dvoch ohrozených výziev na výskum bola vyhodnotená korektne a začalo sa cez ňu čerpať. Na opätovné vyhlasovanie už vyhlásenej a uzavretej výzvy niet času zvlášť, ak hrozí, že predchádzajúca výzva (Podnikové výskumno-vývojové centrá) nebude preplatená Európskou komisiou, lebo asi nie je vyhodnotená a zazmluvnená správne. Preto aspoň druhá musí byť vyhodnotená správne, v zmysle operačného programu dohodnutého s Európskou komisiou. Inak Slovensko nielenže príde o preplatenie výdavkov týchto projektov, ale zároveň nenaplní záväzný finančný rámec čerpania ku koncu budúceho roka a príde o veľa, veľmi veľa peňazí.

A to by, veru, veľmi pro-Slovenské nebolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?