Vitajte doma pán Murgaš

Autor: Robert Redhammer | 29.4.2015 o 23:54 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1202x

Vynálezca bezdrôtovej komunikácie Jozef Murgaš sa uplatnil v zahraničí podobne, ako mnohí iní Slováci, no doma ho nechceli. Tento týždeň sa symbolicky vrátil domov na akademickú pôdu – Slovenskú technickú univerzitu (STU) v podobizni od sochára Alexandra Trizuljaka.

27. apríla som mal česť odhaliť bustu elektrotechnického vynálezcu svetového mena, maliara a kňaza Jozefa Murgaša (1864-1929) pred budovou univerzity v Bratislave. Stalo sa tak presne 110 rokov od verejného predvádzania jedného z jeho kľúčových experimentov, v ktorom odstránil bodku a čiarku Morzeovej abecedy z telegrafie. Nahradil ich vyšším a nižším tónom, čo násobne zrýchlilo komunikáciu.

Telegrafický prenos sa uskutočnil pomocou rádiových vĺn ponad zemským povrchom na vzdialenosť 30 km medzi obcou Wilkes-Barre a Soncrotti v Pensylvánii v USA. Dovtedy sa totiž prenos rádiových vĺn ponad zemský povrch považoval za nemožný. Niet divu, že experiment vyvolal značnú pozornosť a vynálezcu Murgaša navštívil sám prezident USA Theodor Roosvelt.

Murgašove vynálezy sa ale netýkali len telegrafie. Svoju techniku ďalej zdokonaľoval, až napokon úspešne demonštroval bezdrôtový prenos ľudského hlasu, čo bol v podstate prvý prenos podobný rádiu. Získal napríklad aj patent na elektrický transformátor – súčiastky, bez ktorej by nemohla byť elektrická energia distribuovaná vo veľkých výkonoch na veľké vzdialenosti.

Jozef Murgaš bol aj politicky aktívny. Bol spoluautorom a signatárom Pitsburgskej dohody o vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov. Po vzniku samostatnej Československej republiky sa chcel vrátiť do rodnej krajiny. Paradoxne sa mu vďaka vtedajším školským úradom nepodarilo nájsť miesto profesora elektrotechniky. Preto sa sklamaný vrátil do obce Wilkes-Barre v USA, kde napokon v roku 1929 aj zomrel.

Murgašova busta stojí pred budovou STU na Vazovovej ulici v Bratislave, v ktorej dlhé roky sídlila Elektrotechnická fakulta vyučujúca princípy, ktorým na svet pomohol práve Murgaš. A umocňujúc túto symboliku, blízko budovy Slovenského rozhlasu – inštitúcie využívajúcej rádiový prenos signálu. Zaujímavosťou je aj to, že v 60-tych rokoch tu sídlila aj Vysoká škola výtvarných umení v ktorej popri iných významných umelcoch pôsobil aj autor sochy.

Realizácia projektu je výsledkom spolupráce so Spoločnosťou Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského. Odliatok busty podľa pôvodného dochovaného modelu bol vyhotovený pod dozorom architekta Klementa Trizuljaka. Celkové architektonické riešenie priestoru vrátane LED svetiel znázorňujúcich šírenie rádiových vĺn pripravili Klement a Alexander Trizuljak ml.

Pamätník je okrem vyjadrenia úcty veľkému vynálezcovi i mementom, aby sme si vážili talentovaných ľudí a vytvárali im podmienky pre uplatnenie sa na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?